Stručnim skupom „Upravljanje baštinom“ u Poreču obilježen 5. Nacionalni dan kulturnog turizma

Kategorija: Priopćenja
Objavljeno: pet, 15.06.2012 - 14:30
Sudionici
Za kulturni turizam nema predsezone i posezone, riječ je o segmentu turizma s cjelogodišnjim potencijalom i tek ga treba u potpunosti iskoristiti – poruka je to koja je obilježila bogati program kojim je danas u porečkom kazalištu obilježen 5. Nacionalni dan kulturnog turizma. U organizaciji Hrvatske turističke zajednice, Turističke zajednice Istarske županije i TZ Grada Poreča, stručni skup pod nazivom „Upravljanje baštinom“ okupio je eminentne domaće i strane stručnjake koji su predstavili niz uspješnih projekata usmjerenih na oblikovanje i promidžbu kulturnog turizma.

Stručnom skupu nazočili su, među ostalima i gradonačelnik Grada Poreča Edi Štifanić te župan Istarske županije Ivan Jakovčić, koji je utvrdio kako Istra ima ambiciju postati hrvatskom i europskom prijestolnicom kulture, za što, prema bogatstvu kulturne baštine, kao i svojoj turističkoj tradiciji ima sve predispozicije.

Stručni skup otvorio je pomoćnik direktora Glavnog ureda Hrvatske turističke zajednice Milo Sršen, koji je u uvodnoj riječi izrazio nadu da će razmijenjena iskustva dodatno doprinijeti daljnjem značajnijem razvoju kulturnog turizma u Hrvatskoj. Renata Tomljenović iz Instituta za turizam i članica Savjeta za kulturni turizam Hrvatske turističke zajednice dala je presjek aktivnosti koje je Ured za kulturni turizam realizirao od svoga osnutka. Osvrnula se na brojne uspješne projekte koji su doprinijeli edukaciji i uspostavi suradnje među svim dionicima uključenima u oblikovanje kulturno-turističke ponude, kao i njezine promidžbe te u konačnici, prodaje na svjetskom turističkom tržištu. Vesna Jurić Bulatović, pomoćnica ministrice kulture RH najavila je niz promidžbenih aktivnosti, među kojima je i projekt Festivala Hrvatske u Francuskoj, koji će trajati od rujna do prosinca ove godine, čija je priprema upravo u tijeku.

Posebno zanimanje izazvalo je predavanje uglednog svjetskog stručnjaka Jörna Gieschena koji je prenio dio svoga bogatog profesionalnog iskustva, dajući niz konkretnih i kreativnih ideja za daljnji razvoj hrvatskog kulturnog turizma. Iznio je, među ostalim i podatak da, na svjetskoj razini, gosti koji destinaciju odabiru privučeni kulturno-turističkom ponudom na putovanjima troše gotovo dvostruko više od gostiju privučenih tek suncem i morem.

Vladimir Rukavina, ravnatelj Narodnog doma Maribor predstavio je projekt Europska prijestolnica kulture te prenio iskustva grada Maribora koji je ove godine nositelj te prestižne titule, što mu je donijelo višestruki porast turističkih posjeta. Mark Bollobas iz Ministarstva nacionalnih resursa Republike Mađarske predstavio je turističke adute naših susjeda, a pročelnik Upravnog odjela za kulturu Istarske županije Vladimir Torbica iznio je rezultate projekta Revitas, usmjerenog na regionalnu suradnju u području unapređenja kulturnog turizma.

Magdalena Vodopija iz Savjeta Ureda za kulturni turizam Hrvatske turističke zajednice predstavila je projekt kroz koji je Pula ove godine imenovana UNESCO-ovim Gradom knjige, dok se Manuela Hrvatin osvrnula na nedavno pokrenuti projekt Istria Inspirit, Istarske županije, Turističke zajednice Istre i Istarske razvojne turističke agencije koji obogaćuje kulturno-turističku ponudu poluotoka, oživljavanjem povijesnih događaja na autentičnim lokacijama, kroz uprizorene istarske legende i mitove.

Sudionicima skupa na raspolaganju su bili brojni promidžbeni materijali Hrvatske turističke zajednice, a predavačima su mogli postavljati pitanja kako nakon samog predavanja, tako i tijekom neformalnog druženja te stručno vođenog obilaska grada domaćina ovogodišnjeg, petog po redu Nacionalnog dana kulturnog turizma.

Zaključak skupa, složili su se i predavači i sudionici, je da se Hrvatska, kao zemlja s turizmom još uvijek izrazito sezonskog karaktera, a koja s druge strane ima neprocjenjivo bogatstvo kulturne i povijesne baštine, u periodu koji slijedi svakako treba maksimalno angažirati oko oblikovanja konkretne kulturno-turističke ponude.