Britanski i američki portali predlažu posjet Lošinju, Dubrovniku i Nacionalnom parku Krka

Kategorija: Priopćenja
Objavljeno: sri, 21.05.2014 - 15:45
Skradinski buk, Ivo Pervan
Britanski i američki portali iz tjedna u tjedan objavljuju članke o Hrvatskoj i svojim čitateljima na zanimljiv i atraktivan način predstavljaju neotkrivene hrvatske destinacije i zanimljive činjenice o onima već poznatima.

Tako je ovoga tjedna Carly Ledbetter na američkom portalu The Huffington Post  upečatljivom pričom o Skradinskome buku pozvala čitatelje da posjete Nacionalni  park Krka. Opisan kao prekrasno mjesto za plivanje u kojega se slijeva vodopad rijeka Krke i Čikole, smaragdno-tirkiznih boja vode, obasjano malim spiljama i otočićima, poziva na posjet – odmah!

Slavuji, vretenci i leptiri koji lete oko jezera posjetiteljima izazivaju osjećaj boravka u Disneyevom crtiću čineći mjesto čarobnim te pozivaju čitatelja da odmah obuče svoj kupaći kostim i uskoči u jezero. Autorica članka osim izvanredne ljepote Skradinskoga buka poziva čitatelje i na istraživanje dvaju samostana nacionalnoga parka, od kojih je jedan na otočiću usred rijeke.

The Huffington Post je u travnju objavio još jedan zanimljiv članak u kojemu je Dubrovnik uvršten u top 16 najboljih destinacija za putnike koji putuju sami. Anisha Shah, novinarka koja piše o luksuznim i novim destinacijama, navodi kao novi trend putovanje bez društva, a sve s ciljem upoznavanja samoga sebe, upoznavanja novih ljudi i novih mjesta. Na listi destinacija poželjnih 'solo' putnicima uz Dubrovnik su se našli i  Reykjavik, Pariz, Bali, Bangkok, Sevilla, Dublin, Queenstown, Santiago, Masai Mara, Vancouver, Ambergris Caye, Grand Circle, Aljaska i Tokyo.

Britanski Dailymail portal objavio je u svome prošlotjednome vikend izdanju veliki članak o Lošinju. Autor Rory Ross naziva Lošinj najbolje čuvanom hrvatskom tajnom,  'malim otokom iznimne wellness ponude, skrivenih plaža i pitoresknih ribarskih sela', ali teže dostupnim jer nema direktnih avionskih veza, međunarodnoga aerodroma, no u konačnici, vrijedan je takvog putovanja.

Ross Lošinj naziva otokom vitalnosti i wellnessa, te navodi kako je svih pet otočnih hotela posvećeno otklanjanju stresa, energetskoj obnovi i punjenju baterija. Mnoštvo je spa i terapijskih centara na otoku koji nude aromaterapiju, talasoterapiju, fizikalnu terapiju, kure mršavljenja, a za one aktivnije tu je biciklistička ponuda, ponuda vodenih sportova te ronjenje.

Tradicija lošinjskog zdravstvenog turizma vuče svoje korijene još iz 19. stoljeća kada je analizom znanstvenika Ambroza Haračića utvrđeno kako je Lošinj ''najzdravija točka'' Austro-ugarske monarhije. Naravno, to je bilo dovoljno da tadašnji car posjeti Lošinj, a s njime kroz godine Lošinj otkriju i mnogobrojni hrvatski gosti. Odlični klimatski uvjeti utjecali su na razvoj iznimne lošinjske flore i faune, pa danas na Lošinju raste oko 1200 vrsta različitog ljekovitog bilja.

Autor članka Rory Ross, nakon posjete malološinjskoj luci i susreta s vlasnikom Jadranka Yachtinga, navodi kako je Lošinj nekoć bio i središnja točka brodogradnje, kada je na Malome Lošinju bilo čak 7 brodogradilišta. Uz pratnju delfina, autor članka svoje putovanje nastavlja plovidbom do pitoreskne uvale Čikat, najzaštićenijeg i najskupljeg dijela otoka, naglasivši pritom kako je upravo tamo car Franjo Josip svojoj ljubavnici sagradio vilu Karolinu. Ross se sastao i s direktorom Jadranka hotela, u čijem je vlasništvu svih 5 lošinjskih hotela, i koji je nahvalio lošinjsku gastronomiju  i restorane.