Turistička priča „Z cugom v zeleno Međimurje“ – novi dokaz zašto je Međimurje ponijelo titulu najbolje hrvatske kontinentalne destinacije

TZŽ referenca: Međimurska
Objavljeno: uto, 23.04.2024 - 16:25
Med dvemi vidami
Med dvemi vidami
Međimurje, koje je nedavno ponijelo titulu najbolje kontinentalne destinacije hrvatskog turizma, ovakvim spojem održivog turizma, slow travel konceptom i volonterstvom, čini novi iskorak u turističkoj ponudi Hrvatske

Međimurci su proteklog vikenda predstavili jedinstveni turistički doživljaj održivog turizma u Hrvatskoj, „Z cugom v zeleno Međimurje“. Činjenicu da za putovanje vlakom od Zagreba do Čakovca treba tri i pol sata, poduzetni su sjevernjaci iskoristili u korist dodatnog turističkog brendiranja Međimurja kao održive destinacije.

Budući da istraživanje pokazuje kako 75 % turista za dolazak i kretanje po Međimurskoj županiji - a svake je godine turista sve više - koristi osobni automobil, pritom stvarajući veliki negativni CO2 otisak, cilj im je bio motivirati buduće goste da u Međimurje dolaze vlakom, znatno ekološki prihvatljivijom opcijom.  

Cijelo putovanje vlakom, koji je sa zagrebačkog Glavnog kolodvora ispraćen međimurskom popevkom poznatog Žige, bilo je protkano prezentacijom međimurske eno-gastronomske ponude, putnicima je poslužen međimurski doručak, a sve je popraćeno glazbenim programom. Doručak je, u skladu s idejom održivosti, podijeljen u „pinklecu“, kuhinjskoj krpi i bez otpadne ambalaže.

Na ovaj je način već i samo putovanje vlakom bilo važan dio cijele ove inovativne turističke priče.

Ekološke akcije povodom Dana planeta Zemlje

Datum prvog putovanja nije odabran slučajno, povezan je uz Dan planeta Zemlja jer Međimurci su sve karte u turizmu bacili na ekologiju i održivost. U skladu s tom su misijom, prvi putnici „Z cugom v zeleno Međimurje“ ujedno bili i volonteri koji su za boravka u Međimurju sudjelovali u raznim ekološkim akcijama poput uređenja javne osjetilne staze, izrade „hotela“ za kukce ili kućice za ptice, izrade elemenata tradicijske maske za potrebe doma za stare i nemoćne. Grupa njih uredila je i okoliš objekta za djecu s posebnim potrebama, prionula proljetnim radovima u vrtu regenerativne poljoprivrede, sakupljala smeće, izradila eko svijeće od čije je prodaje prihod namijenjen fondu za zbrinjavanje napuštenih pasa ali i pripomogla u proljetnim radovima na pašnjaku za ispašu autohtonog Međimurskog konja.

Kako bi podržali međimursku priču održivog turizma, među turistima/volonterima našla su se i brojna poznata lica domaće scene, među njima i dizajnerica Ana Marija Ricov, operna pjevačica Antonela Malis i poznata glumica Mia Begović, koja je iskoristila priliku da u voćnjaku Kuće za odmor Lina, prvog objekta ruralnog turizma u Hrvatskoj s prestižnim Ecolabel certifikatom i jedne od destinacije volonterskih radova, posadi drvo povodom rođenja unuke.

"Izuzetno sam se veselila cijelom ovom putovanju u Međimurje, koje sam baš poklonila sebi, a nadam se time pridonijela i ekološkom osvještavanju svih nas, prvenstveno i sebe same. Toliko sam sretna što sam posadila drvo, a i cijeli vikend je bio protkan brojnim zanimljivim događanjima. Osobito su me se jako dojmili međimurski konji kojih je ostalo još svega tridesetak. Iskreno se nadam da smo ovom akcijom dali poticaj ljudima da uživaju u našoj prekrasnoj prirodi, ovaj put u Međimurju", izjavila je glumica. Jednako je oduševljena međimurskom prirodom bila i dizajnerica Ana Marija Ricov koja je istaknula da prirodu često koristi kao inspiraciju u svojim kreacijama. Na put je krenula u društvu sa svojim psom jer i kućni su ljubimci dobrodošli u Međimurje.

Uz košnju pjevala se i operna arija

Operna pjevačica Antonela Malis volontirala je u košnji imanja PG Geler, na kojemu se nalazi i adrenalinski park, a i ponosni su vlasnici nekoliko grla međimurskog konja. Uz košnju, Antonela je i zapjevala operne arije.  

"Vidjela sam ovu livadu iz sna i probala kositi, ali čini mi se da za košnju baš nisam talentirana pa mi je došlo da zapjevam i tako pridonesem ovoj sjajnoj akciji. Ovdje biti, u ovakvoj prekrasnoj prirodi kakva odlikuje cijelo Međimurje, a ne zapjevati, bio bi grijeh", kaže Antonela Malis.

Rudi Grula, direktor TZMŽ zadovoljan je ovim prvim putovanjem cugom u Međimurje. "Ova turistička priča nije samo izlet nego radimo na održivoj mobilnosti jer znamo koliko je vlak zapravo održivije putovanje u odnosu na automobile i autobuse, a da ne govorimo o kruzerima i avionima. Naši putnici nisu bili samo izletnici nego i volonteri koji su na desetak lokacija po Međimurju radili lijepe stvari za našu lokalnu zajednicu, da nam Međimurje bude čišće i još ljepše i kao takvo primilo buduće goste koji će uživati naše gostoprimstvo", rekao je Rudi Grula i najavio da će „cug v zeleno Međimurje“ ubuduće kretati na put jednom mjesečno.

Kako bi goste ohrabrili da prespavaju u Međimurju te tako produže svoj boravak i pridonesu turističkom gospodarstvu, koncept je takav da tko rezervira noćenje, vlakom putuje besplatno.

Da je ideja naišla na pozitivan odjek pokazuje podatak da su u dva dana rasprodani svi aranžmani i svi su se izletnici, njih stotinjak, odlučili za vikend varijantu, dakle rezervirali su spavanje i dva dana proveli u Međimurju. Uspješnost projekta najbolje ocjenjuje zadovoljstvo putnika – pionira novog turističkog koncepta, koji su se u nedjelju predvečer s više nego pozitivnim doživljajima iz Međimurja vratili u Zagreb.

"Međimurci su se sjajno dosjetili ovog koncepta, iz grada otići na neko seosko imanje. Mislim da bi i škole trebale ohrabrivati djecu da zajedno s roditeljima obilaze ovakva mjesta. Djeca su ta kojima će ovo ostati i koja bi trebala upoznati život na selu. Ja sam rođena na selu, ali ovi koji odrastaju u gradu i sami bi zavoljeli zemlju, samo im treba dopustiti da je osjete, da bosonogi trče po travi", rekla je izletnica/volonterka Ivana.

Međimurje, koje je nedavno ponijelo titulu najbolje kontinentalne destinacije hrvatskog turizma, ovakvim spojem održivog turizma, slow travel konceptom i volonterstvom, čini novi iskorak u turističkoj ponudi Hrvatske.